Tuesday, January 30, 2007

ASURE GUNU


Merhaba arkadaslar, bir asure gunune daha ulastik. Once bu gunun onemi ile ilgili bir ozet bilgi vermek istedim, daha sonra benim asure tarifimi paylasmak istiyorum.

AŞURE GÜNÜNÜ DEĞERLENDİRME
İçinde bulunduğumuz Muharrem ayı hicreti esas alan kameri takvimin birinci ayıdır. Bir sünneti ihya etmek isteyenler, bir peygamber tavsiyesine uymayı arzu edenler için Peygamber Efendimiz (s.a.s.), 10 Muharrem’e denk gelen güne (29 Ocak 2007 Pazartesi) hiç olmazsa bir ilave gün ile oruç tutmayı tavsiye etmiştir.Ayrıca, Aşure günü olan 10 Muharrem’de aile efradına ikramda bulunana, senenin diğer günleri Allahu Teala’nın bereket ihsan edeceği bildirilmiştir.Muharrem; savaşın yapılmadığı, sulhun hakim olduğu mübarek, muhterem aylardandır.

Ebu Hureyre (Ra)’in rivayet edildiğine göre Peygamber Efendimiz (SAS) şöyle buyurmuştur:“Ramazan orucundan sonra en faziletli oruçlar, Allah'ın Muharrem diye adlandırdığı ayında tutulan oruçlardır; farz namazlardan ve geceleyin kılınanlardan sonraki en faziletli namaz da Aşure gününde kılınandır.”

Aşure gününde Cenâb-ı Hak'ın peygamberine değişik ikram ve ihsanlarda bulunduğu rivayet edilmektedir. Bunlar şöyle sıralanmaktadır:

Allah Teâlâ arşı, melekleri, gökleri, yeri ve Hz. Âdem Aleyhisselâmı bu günde yarattı.
Hazret-i Âdem Aleyhisselâm’ın tevbesi bu günde kabul edildi.
Hazret-i Nuh Aleyhisselâm’ın gemisi Cûdî dağına bu günde demirledi,
Hazret-i Yûnus Aleyhisselâm balığın karnından bu günde çıkarıldı.
Hazret-i İbrâhim, Hazret-i Mûsâ ve Hazret-i Îsa Aleyhimüsselâm bu günde doğdu.
Hazret-i İbrâhim Aleyhisselâm Nemrut’un ateşinden bu günde kurtuldu.
Hazret-i Ya’kub Aleyhisselâm’ın oğlu Yûsuf Aleyhisselâm’a bu günde kavuştu.
Hazret-i Eyüp Aleyhisselâm’ın hastalıktan bu günde şifâ buldu.
Hazret-i Mûsâ Aleyhisselâm’ın kavmi, Fir’avun’un zulmünden bu günde kurtuldu ve
Fir’avun bu günde denizde boğuldu.
Hazret-i Dâvud Aleyhisselâm’ın tevbesi bu günde kabul edildi.
Hazret-i Süleyman Aleyhisselâm’a bu günde mülk verildi.
Hazret-i Îsa Aleyhisselâm bu günde gök yüzüne yükseltildi.

Prof. Dr. M. Es’ad Coşan (Rh.A.) Hocaefendi, İslam Mecmuası’nın Haziran 1995 tarihli nüshasında şu tavsiyede bulunmaktadır:“Aşure gününde, eve bol bol yiyecek, giyecek getirmek, çoluk çocuğu sevindirmek, fakirlere çok çok hayır yapmak, sadaka vermek, gusül abdesti almak, gözleri ismid'le sürmelemek, dostlara ziyafet çekmek, gündüzü oruç tutmak, gecesini namaz ve zikirle ihyâ etmek, hasta ziyaret etmek... gibi sevaplı işler işlemeğe dikkat ve gayret ediniz; önünüzdeki bütün senenin ve hatta tüm mütebaki ömrünüzün bu minval üzre hayır ve hasenat ile; ibadât ü tâat ile geçmesini Allah-u Taâlâ Hazretleri'nden temennî ve niyaz eyleyiniz!”

Muharrem Nureddin Coşan Hocaefendi, 3 Nisan 2001 tarihli Aşure günü özel mesajında şu tavsiyelerde bulunmaktadır:“Hadis-i şeriflere göre hareket edelim; bu günü en güzel şekilde değerlendirelim. Farz ve nafile ibadetlerimize dikkat edelim. Oruç tutalım. Her halimizle çevremize bu günlerin güzelliğini yansıtalım. Dostlarımızı, komşularımızı, camilerimizi, büyüklerimizin kabirlerini, ana-babalarımı zı, akrabalarımızı ziyaret edelim. Atalarımızın bize miras bıraktığı aşure tatlılarından bolca yapıp eşe-dosta ikram edelim. Sevgi ve dostluk bağlarımızı geliştirelim. Ayırım yapmadan herkese iyilik yapmanın, faydalı olmanın, güzel ahlakı geliştirmenin yollarını arayalım. Hayırlar yapmayı, dualar etmeyi, fakir fukaranın yardımına koşmayı unutmayalım. Sadakalar verelim. Birbirimize hayır dualar edelim.”

No comments:

Post a Comment