Thursday, March 29, 2007

MEVLID KANDILINIZ MUBAREK OLSUN


Arkadaslar hepinizin MevlidKandili mubarek olsun. Peygamberimizin dunyaya geldikleri bircok mucizelerin gerceklestigi bu mubarek gece de birbirimizi sikintidaki savasta bomba alinda sogukta, korku icinde aclikta hastalikta olna tum kardeslerimizi duamizdan unutmayalim...


Allah'ın kahraman arslanı Hz. Ali radiyallahu anh ve kerremallahu vecheh'den rivayet edilen bir hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz s.a.s. buyurmuşlar ki:
"Çocuklarınızı şu üç esas üzere terbiye edip yetiştiriniz:
Ben Peygamberinize muhabbet beslemek;
Benim Ehl-i Beyt'ime muhabbet beslemek;
Kur'an-ı kerim okumak;
çünkü Kur'an'a sahip olanlar, onu ezbere bilenler, ahkamına aşina olanlar, başka hiçbir sığınak ve gölgenin olmadığı (ve güneşin halkın başına bir mil kadar yaklaştırılacağı) mahşer gününde, enbiya ve asfiya ile (yani peygamberler ve sufi, veli, makbul kullar ile) beraber Arş-ı A'la'nın gölgesinde izzet ve ikramda olacaklar."

Demek ki bütün ailemiz fertlerine ve özellikle de çocuklarımıza, Peygamber Efendimizin eşsiz değerini ve büyüklüğünü anlatıp, onların gönüllerinde peygamber aşkını ş(lelerini tutuşturmak, biz anne ve babalar için, çok önemli ve ilahi bir görev oluyor.

Mevlid kandili ise bu iş için paha biçilmez bir imkan ve fırsattır. O halde evimizi o gece için bayram günü gibi temizleyip bezemeli; en güzel ve pak elbiselerimizi giyinmeli, en cici takkeleri, işlemeli namaz başörtülerini, alımlı ve sevimli tesbihleri, süslü seccadeleri bu vesile ile kız ve erkek çocuklarımıza hediye etmeli; sokağımızı süpürüp düzenlemeli, fakerlere sadakalar vermeli, komşulara ikramlarda bulunmalı, tebrikleşmeli; o gece yatsı namazına çoluk çocuk sevinçle camilere gitmeli; oralardaki programları vaazları can kulağı ile dinlemeli; Kur'an'lar ilahiler okumalı, tesbihler çekmeli, zikirler, ibadetler etmeli, çokca selatü selamlar ile geceyi imar ve ihya eylemeliyiz.

Bütün bunların üstüne bastıra bastıra, önem vererek, zevk ve şevkle, seve sevine yayalım, taki bu gece, çocuklar dan büyüklere, aileden çevreye kadar herkeste unutulmaz tatlı hatıralar, derin köklü imajlar olarak kalsın; yaşanan o kutlu ve mutlu anlar, o nurlu ve sevinçli duygular, gönülde, dimağda yerleşsin; Peygamber Efendimize daha bir şevkle bağlanılsın; sünnet-i seniyyesi iyice tanınsın, yaşasın, başlara tac yaşamımıza minhac olsun.
Sevgili aile reisleri! O günü asla sönük geçirmeyin, akşama eve kucaklarınız dolu dolu gelin, evinizi, sofranızı, çiçekler, meyveler ve tatlılarla kandil simitleriyle şenlendiriniz. Çünkü bilirsiniz ki bilhassa çocuklar için sevginin yolu boğazlardan ve mideden geçmektedir. Bilin ki onları sevindirmenin sevabı çok yüksektir. Nitekim sahhi-i Müslim de rivayet edilen şu hadis-i şerif, aile için yapılan mesrafların üstün değerini belirtmek bakımından ne kadar önemli ve anlamlı bir belgedir.
"Peygamber Efendimiz buyuruyor ki:
Allah yolunda (cihada) harcadığın bir dinar (yani altın) para; köle azad olması için verdiğin bir dinar, yoksula sadaka olarak verdiğin bir dinar ve nihayet, Allah için sarf ettiğin bir dinar... Burların sevap bakımından en büyük ve en yükseği ailene sarf ettiğin dinardır."

Ben de buradan hepinizin ve tüm diğer dostların mevlid kandilini bütün kalbimle kutlar; dualarımı sunar; kısacası Peygamber Efendimizin has ümmetleri arasına katılmanızı, gün gibi gül yüzünü rüyalarda doya doya görmenizi, has bahçesine daha dünyada girmeniz, ahirette de cennet-i alada O'nunla ailece komşu olmanızı Cenab-ı Hak'tan niyaz eylerim.

Pror. Dr. M. Es'ad Cosan Rh.
Resim Utah'taki guzel camimiz, Khadeeja(Hatice) Mosque


4 comments:

 1. Anonymous8:58 PM

  Kandiliniz mübarek olsun...
  Nilüfer

  ReplyDelete
 2. tesekkurler. siznde nilufer hanim.

  ReplyDelete
 3. Esma'cigim, caminize bayildim, gercekten cok guzel gorunuyor. Masallah. Bir de benim bloguma link vermissin sagol, ama link calismiyor maalesef:( Senin yazi ve tariflerini her zaman takip ediyordum ama, simdi kopya da cekecegim ona gore. Ben bu blog isini sevdim, al gulum ver gulum misali:)

  ReplyDelete
 4. evet camimiz cok guzel N. ablacim, insallah bekleriz diyelim. linki de duzettim, simdi calisiyor. blog isi de oyle basladin mi, bagimlilik yapiyor, bakalim ne zamanakadarsurecek :)

  ReplyDelete